Jak vybrat herní notebook

Herní notebook Stolní počítač zůstává mezi hráči na prvním místě. Jsou ovšem situace, kdy potřebujete něco přenosnějšího. Herní notebook v sobě kombinuje kompaktnost a výkon pro hraní her.

Uvažujete-li o koupi herního notebooku, musíte řešit mnoho technických parametrů, ale i váš rozpočet. Pokusíme se vám vysvětlit, na co je třeba dát si pozor.

Pár tipů na úvod

Jaké GPU potřebujete?

Některé hry sice využívají jen CPU, nicméně většina her využívá výpočetní výkon GPU. Stojíte tedy před nejzásadnějším rozhodnutí. V současné době je většina herních notebooků dodávána s GPU Nvidia GeForce GTX nebo RTX.

Nejnovější grafické karty řady Nvidia jsou řady RTX 30 (od RTX 3050 až po RTX 3080 Ti). U AMD je to pak řada Radeon RX 6000M (RX 6300M až 6800M).

Poznámka k Max-Q: Technologie Nvidia Max-Q se stará o bezproblémový chod notebooků v plném výkonu. U notebooků řady RTX 30 není vždy jasné, zda používají GPU Max-Q, dokud si jej nekoupíte. Zjistěte si tedy přesné specifikace před nákupem u výrobce.

Rozdělění podle úrovně hraní

Jaké další specifikace by vás měly zajímat?

Výkon GPU jsme sice označili za nejdůležitější, nicméně pochopitelně nesmíte opomenout i na výkonný procesor (CPU) a samozřejmě i dostatek operační paměti RAM a úložný prostor.

Něco o LCD displejích

Co zvážit při výběru herní klávesnice?

Baterie

Určitě se nespoléhejte na to, že herní notebook vydrží celý den bez adaptéru.
Používáte-li notebook ke hraní her, musíte nechat notebook zapojený, abyste z GPU získali plný výkon. Bez adaptéru vydrží cca hodinu hraní.

Závěrem

Při nákupu herního notebooku si pořiďte takový, který vám pár let vydrží. Pokud vám to rozpočet dovolí, pořiďte si raději GPU střední až vyšší třídy. Volba grafické karty je rozhodně nejdůležitější, věnujte ji maximální pozornost. Množtví paměti i velikost úložiště lze u větši notebooků upgradovat. Dále si promyslete, zda požadujete vysoké rozlišení (4K, 2K, QHD) nebo stačí FullHD. Volba nižšího rozlišení vám umožní pořídít displej s vyšší obnovovací frekvencí. Co se týče přenositelnosti, tak počítejte se slabou výdrží baterie u všech herních notebooků.

Získali jste pár základních informací o herních noteboocích. Pokud si stále v čemkoli nejste jisti, neváhejte se na nás obrátit. Rádí vám vyjdeme vstříc a poradíme s výběrem. Notebook kupujete na delší dobu a je třeba vybírat opravdu pečlivě.

..EO Computers.. 

Copyright © 2004-2023 EO.CZ